Dūminė pirtis
Dūminė pirtis neabejotinai seniausias ir šiuo laiku labiausiai užmirštas pirties tipas. Iš dažno žmogaus pirmą, kartą atvažiavusio maudytis dūminėje pirtyje, tenka išgirsti klausimą: „o kur tie dūmai“? Dar liūdniau, kai žmogui, turinčiam problemų su kvėpavimu, gydytojas pataria neįsirenginėti dūminės pirties. Tai tiesiog nežinojimas – gerai iškūrentoje dūminėje pirtyje, dūmo tik kvapas, o pirties oras ir garas daug geresnis negu bet kurios kitos pirties.
Tradiciškai suprantant dūminės pirties krosnelė yra akmenų krūva po kuriais kūrenant ugnį visur pilna dūmų, kurie iš pirties išeina kaip jiems patogu. Rusai senai naudojasi pirtimis, kur tie akmenys apmūryti ir dūmai išeina pro kaminą. Tokioje pirtyje ir kūrenimo metu nėra dūmų, tačiau ugnis eina per akmenis, o maudymosi metu taip pat naudojama tik akmenyse sukaupta šiluma. Ne dūmai, o būtent tai, kad visa pirties procedūrai skirta šiluma iš anksto sukaupiama akmenyse išskiria šias krosnis ir pačias pirtis iš kitų.
Moliniai pečiai, arba pečiai dūminėms pirtims, tai iš molinių ir šamotinių plytų sumūryta konstrukcija, kurios apačioje kūrenasi ugnis, o virš jų laikosi akmenys. Mūras gali būti mūrijamas iki akmenų viršaus, leidžiant dūmams patekti į pirtį, arba virš akmenų paliekant metro aukščio erdvę iš kurios dūmai nuvedami į kaminą.
Pirmuoju atveju turėsime tikrą dūminę pirtį, o antru pirtį su iš anksto iškūrenamu pečiumi, kurio akmenis nuolat nudegina ugnis. Jeigu tikrai dūminei pirčiai reikia atskiro pastato, tai pirtį į kurią iš pečiaus nepatenka dūmai pilnai galima įsirengti gyvenamajame name.
Svarbiausia molinio pečiaus vieta – konstrukcija laikanti akmenis, mažam pečiui ją paprasčiausia daryti iš suremtų šamotinių plytų. Mūrijant didesnį pečių su platesne pakura galima įrengti arkas iš šamotinių plytų, arba naudoti karščiui atsparaus betono arkas. Pečiaus mūras turi būti ypatingai kokybiškas, sumūrytas karščiui atspariu skiediniu, armuotu viela, o visas pečius apjuostas metaliniais lankais. Pečiaus pakura būtinai iš šamotinių plytų sumūrytų karščiui atspariu betonu.
Dūminės pirties projektavimas kažkuo nesiskiria nuo tradicinės pirties projektavimo išskyrus du momentus: jeigu nesurenkami dūmai, tai būtinai reikalingas atskiras pastatas, gal net atskirai nuo persirengimo ir poilsio patalpų, ir antras – tai reikia iš anksto susiplanuoti ir pačią garinę, nes dažnai molinio pečiaus atsisakoma tik dėl jo dydžio. Mažiausias molinis pečius užima 1kvm.
Kokie pliusai:
Visada puikus tiek karštas tiek drėgnas garas – žiūrint kur, kiek ir kaip papylėte.
Puikus pirties oras – lengvai kvėpuojasi, nes nėra stipriai įkaitusių metalinių deguonį deginančių paviršių.
Puikus pirties oras – nėra jokių pašalinių kvapų, nes ugnis kiekvieną kartą viską nudegina nuo akmenų, o dūmai pašalina bet kokį kvapą nuo gultų.
Tradicijos, atrakcijos…
Minusai:
Pirties paruošimo laikas 4–6 val.