1. Pirtis šalina stresą

 

 Nenuostabu, kad pirtininkai išskiria streso reguliavimą kaip vieną iš pirties teikiamų naudų. Medicininiai tyrimai dažnai pabrėžia, kad stresas mūsų kasdieniniame gyvenime gali neigiamai įtakoti mūsų sveikatą. Ne paslaptis, kad didžioji dalis ligų tame tarpe ir širdies sutrikimų yra įtakoti streso. Kaitinimasis pirtyje įvairiais būdais mažina stresą. Tai ir šilta rami aplinka be išoriniu trikdžių. Galima pasakyti įžengus į pirtį ir uždarius duris užsiveria ir durys nuo likusio pasaulio. Tai ir pirties šiluma atpalaiduoja kūno raumenis, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorfino išsiskyrimą. Endorfinas tai natūralus organizmo geros savijautos cheminis junginys, kuriam išsiskiriant žmogus tampa laimingu.

 

 

 

 

2. Atpalaiduoja raumenis ir mažina raumenų bei sanarių skausmus

 

 Pirties šiluma skatina endorfino išsiskyrimą. Endorfinas pasireiškia švelniu, maloniu, raminamuoju efektu bei artritinio bei raumenų skausmo mažinimu, priešingai nei tarkim intensyvus fizinis darbas. Nuo pirties šilumos taip pat kyla iš kūno temperatūra. Tai skatina išsiplėsti kraujagysles bei paspartinti kraujo cirkuliaciją. Tai spartina kraujotaką ko pasekoje organizmas natūraliai sumažina ar visiškai panaikina artritinį ar raumenų skausmą. Po intensyvaus fizinio darbo užsukite į pirtį ir atpalaiduokite raumenis, sumažindami jų įtampą bei pašalindami rūgštis bei toksinus.

 

 

 

3. Skatina toksinų išsiskyrimą

 

Didžioji dalis žmonių dienos metu mažai prakaituoja. Kaip bebūtų prakaitavimas turi didelę įtaką sveikatai. Prakaito išsiskyrimo naudą galima gauti reguliariai lankantis pirtyje. Kaitinantis pirtyje kyla kūno temperatūra. Išsiplečia bei susitraukia kraujagyslės skatindamos kraujotaką (žiūrėkite viršuje). Kraujotakos karštis persiduoda ir į odą. Tuomet žmogaus nervų sistema siunčia signalus milijonui prakaito liaukų kurios padengusios žmogaus kūną. Stimuliuojamos prakaito liaukos išskiria prakaitą. Ši sistema veikia tam kad atvėsintų kūną. Stiprus prakaitavimas pirtyje padeda sureguliuoti švino, cinko, vario, nikelio ir gyvsidabrio pusiausvyrą, kadangi daug šių toksinų žmogus prisirenka kasdieninėje aplinkoje. Nestinga daktarų patarimų apie naudą teikiamą mūsų organizmui toksinų šalinimu. Tai viena iš pirties populiarumo priežasčių.

 

 

4. Pirtis valo odą

 

Kaitinimasis pirtyje yra vienas seniausiu odos valymo būdų. Odai prakaituojant ji išsivalo, bei pašalina pasenusias odos ląsteles. Odai prakaituojant iš odos latakų bei epidermio pašalinamos bakterijos. Išvalytos poros reiškia gerą kapiliarų cirkuliaciją, kas įtakoja odos švelnumą bei grožį. Dr. Ben H Douglas Misisipės medicinos centro profesorius, knygos “Ilgiau gyvenkite jaunesni” autorius teigia, kad “prakaitavimas tai odos energizavimo būdas lygiai taip pat kaip mankšta yra raumenų energizavimo būdas”. Jo teigimu prakaituojant maistingomis medžiagomis praturtintas skystis cirkuliuoja odoje atnaujindamas odos ląsteles ir netgi išlygindamas mažas raukšleles. Jis taip pat teigia, kad maistingomis medžiagomis bei mineralais turtingas prakaitas yra labai svarbus odos kologeno struktūros palaikymui.

 

Odos prakaitavimas pirtyje įtakoja kologeną kuris atstato raukšleles bei nežymius odos įdubimus. Taip pat suaktyvindamas ląstelių veiklą, odai sugrąžina gyvybiškumą bei sveiką išvaizdą. Pirtis tai ir priemonė odos riebalinių liaukų gydymui, kadangi prakaituojant iš gilumos išvalomos poros, o ne tik nušveičiamas jų paviršius.

 

 

5. Skatina gilų miegą

 

  Tyrimai parodė, kad labiau atpalaiduojantis gilus miegas gali būti kaitinimosi pirtyje rezultatas. Endorfino išsiskyrimo pasekoje (žiūrėti viršuje) kūno temperatūra lieka pakilusi iki vėlyvo vakaro kuomet žmogus eina miegoti. Šis lėtas atpalaiduojantis endorfino mažėjimas skatina miegą. Daugybė “pirtininkų” visame pasaulyje įvardina šį malonų mieguistumo jausmą pasikaitinus pirtyje kaip vieną iš gausybės privalumų.

 

 

6. Pirtis teikia socialinę ir pramoginę naudą

 

  Labai svarbi yra ir pirties teikiama socialine nauda. Pirtis gali būti privačia asmenine zona, kurioje žmogus atsipalaiduoja vienumoje. Taipogi pirtis gali būti kaip atpalaiduojantis įrankis skirtas pabendrauti su šeima, draugais ar pažįstamais. Pirtis yra tinkama vieta intymiam ir ramiam pokalbiui.

 

 

7. Gerina širdies kraujagyslių veiklą

 

Aukšta temperatūra tradicinėje ar infra raudonųjų spindulių pirtyje, yra įkaitinama oda bei pakeliama kūno temperatūra. To pasekoje išsiplėtus kraujagyslėms ir suaktyvėjus apykaita,i padidėja širdies veikla. Medicininiais tyrimais įrodyta, kad širdies plakimas gali kilti nuo 60 – 70 dužiu per minutę iki 110 – 120 ar net 140 – 150 dužiu per minutę (kaitinantis labai intensyviai), ir taip pat nukristi žemiau pradinio atsivėsinus po šaltu dušu. Todėl reguliariai lankydamasis pirtyje žmogus ne tik treniruoja širdies raumenis ir skatina jos darbingumą, bet ir sureguliuoja organizmo veiklą.

 

Dar didesnė įtaka sveikai širdies kraujagyslių veiklai palaikyti daroma tuomet, kai po kiekvieno pasikaitinimo pirtyje priimamas šaltas dušas ar pasineriama į vėsų baseiną ar ežerą. Kaskart staigiai pakeitus temperatūrą (iš karšto į šaltą ar atvirkščiai) širdies pulsas suaktyvėja iki 60 % kas prilygintina sportinių pratimų teikiamai naudai.

 

 

8. Pirtis degina kalorijas

 

Dažniausias infraraudonųjų spindulių  pirčių pardavėjų teiginys besistengiant parduoti pirtį yra tas, kad pirtis padeda numesti svorį. Iš tiesų pirtyje galima sudeginti gan daug kalorijų, tačiau buvimo pirtyje laikas yra sąlyginai nedidelis, todėl pirtis tai tik vienas iš gausybės kalorijų deginimo būdų.

 

Prakaitavimo procesas reikalauja daug energijos. ši energija tai riebalų bei karbohidrato virtimas prakaitu, kurio procese ir deginamos kalorijos. Pasak JAV armijos medicininių tyrimų (Ward Dean, M.D.) “normaliai besivėdinantis žmogus vienu užėjimu į pirtį gali išgarinti apie 500 gr. ir netekti 300 kalorijų”.

 

Besirūpinantys sveika gyvensena asmenys teigia, kad kalorijų deginimas tai širdies veiklos aktyvinimas (žiūrėti aukščiau). Paspartėjus širdies veiklai organizmas reikalauja daugiau deguonies, ir kūnas pradeda versti kalorijas į naudingą energiją.

 

 

9. Padeda kovoje su ligomis

 

Vokietijoj atlikti pirties medicininiai tyrimai parodė, kad pirtis ženkliai sumažina peršalimo bei gripo simptomus. Organizmas susidūręs su pirties karščiu bei garais (tradicinėje pirtyje) ima gaminti baltuosius kraujo kūnelius daug greičiau, kas padeda kovoje su liga ir užmuša virusus.

 

Pirtis (ypač su garais: įpylus eukalipto eterinio aliejaus į vandenį) taip pat padeda atsikratyti nemaloniu sinusitiniu uždegimu, peršalus ar esant alergijai. Garai ir karštis atkiša užsikišusią nosį ir leidžia pasimėgauti pirties malonumais.

 

 

10. Pirtyje tiesiog gera

 

 Pirtis ne tik malonumas, bet ir gėris jūsų kūnui. Ar tai būtų fiziologinis pasitenkinimas besikaitinant pirtyje ar tai būtų mėgavimasis pirties ramybe, kiekvienas apsilankymas joje gali būti apibūdintas kaip nuostabu. Kas dieną susidurdami su stresu, pirtyje mes turime galimybę atsipalaiduoti bei atstatyti tiek kūną tiek sielą.

 

Kaitinimasis pirtyje iš tiesų leidžia jaustis geriau, atrodyti gražiau ir miegoti giliau.

 

Parašykite komentarą

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką Sutinku arba naršykite toliau.