Aišku, kad pirtis atsirado sugalvojus pilti vandenį ant įkaitusių akmenų. Atrodytų, viskas paprasta. Deja, dūminė pirtis, kur krosnelė tėra akmenų krūva, po kuria kūrenamas laužas, nėra paprastas įrenginys. Akmenyse reikia sukaupti tiek šilumos, kad jos užtektų visiems. Iškūrenta pirtis vėdinama, plaunama, išvalomas pečius, dalinai atšąla viršutiniai krosnelės akmenys. Karštis lieka viduje, jį galima paimti tik garu. Kuo daugiau karštų akmenų, tuo geriau. Tokios pirties paruošimas užima 4-6 valandas ir jai reikia atskiro pastato.
Pirtyse su metalinėmis tiek elektrinėm tiek malkinėm krosnelėm karštų akmenų kiekis ir jų temperatūra irgi yra tais kriterijais pagal kuriuos vertinama pirties krosnelė, o kartu ir pirtis. Kuo karštesni akmenys tuo lengviau garu palaikyti norimą karščio pojūtį. Karštas garas ne tik drėkina orą, jis kelia ir pirties temperatūrą. Rusijoje toks garas turi netgi savo pavadinimą – сухой (sausas). Tai ypač svarbu vanojantis. Manau daug kam pažįstama situacija, kai vanojant atrodo dar nepakankamai karšta, tikrai norisi karsčiau, jūs užpilate eilinį kaušelį vandens ant akmenų ir … vanojimas baigtas. Bet koks prisilietimas su vanta degina. Akmenys nebuvo pakankamai karšti ir pilamas vanduo didino tik drėgmę. Tai ir sudarė visą karščio pojūtį. Kai akmenys karšti, susidarantis garas pirtį ne tik drėkina, jis ir šildo.
Ugnis, einanti per akmenis, pastaruosius gali įkaitinti iki 700-10000C. Iki 300-4000C temperatūros akmenis galima įkaitinti uždarame metaliniame konteineryje, aplink kurį eina ugnis. Tai temperatūra daugiau negu pakankama „sausam“ garui. Suomijoje seniai naudojamos metalinės malkomis kūrenamos krosnelės su uždaru akmenų konteineriu (pvz. Harvia Top duo, Steam Master, Feringer). Jos daug mažiau šildo pirtį, kai uždarytas krosnelės viršuje esantis dangtis, o būdamos pastoviai kūrenamos, įkaitinamos per valandą. Be to, jos pirtyje užima daug mažiau vietos nei plytinės krosnys.
Visai nesvarbu ar šilumos šaltinis už metalo esanti degimo kamera, ar metaliniame vamzdelyje esanti nuo elektros įkaitusi viela. Svarbu, kad kaitinant akmenimis neperkaistų pirties oras. Suomijoje senai populiarūs elektriniai termoso tipo pečiai su apšiltintu korpusu (pvz.Saunatontu, Rondo) – tai geriausia šiuolaikinio pečiaus konstrukcija skirta sukurti tradicinės pirties, rusiškos pirties, pirties su vantomis ar dar kitaip geros pirties klimatą. Šie pečiai įgyja vis didesnį populiarumą šalyse su giliomis pirčių tradicijomis. Tokia konstrukcija turi ir daugiau privalumų: tai mažai įkaistantis saugus korpusas, mažesnės energijos sąnaudos darbo metu ir, priklausomai nuo budėjimo režimo, labai trumpas, arba visa nebūtinas pirties paruošimo laikas. Visa reikalinga šiluma sukaupiama akmenyse ir naudojama tik užėjus į pirtį ir atidarius dangtį.
Norėtųsi paneigti mūsuose nusistovėjusią nuomonę, kad suomiška pirtis – sauna – sausa ir karšta, o rusiška – šlapia. Suomiai neįsivaizduoja pirties be ant akmenų pilamo vandens, mėgsta vantas, ir pirties temperatūrą 70-900C. Sauna mūsuose dažnai siejama su prastos konstrukcijos krosnele, kur oras gausiai cirkuliuoja tarp akmenų ir kaista nuo juos šildančių kaitinimo elementų. Čia, kuo karštesni akmenys, tuo karštesnis oras. Padauginus vandens ir atšaldžius akmenis – atšąla visa pirtis. Patys suomiai tokias „saunas“ vadina „naujoviškomis“ arba „miestietiškomis”.
Elektrinės krosnys dažnai kaltinamos, kad sudegina orą“, tai yra O2 susilietęs su įkaitusiu kaitinimo elementu virsta neįsisavinamu O3. Iš vienos pusės tai tiek pat taikytina ir metalinėms malkinėms krosnims, iš kitos pusės šis procesas tuo mažesnis, kuo mažesnė oro cirkuliacija pro iki raudonumo įkaitusį metalą. Šiuo požiūriu irgi pranašiausios termoso tipo krosnys.
Termoso tipo krosnelėms būtinas laikas sukaupti energiją. Krosnelė tai atlieka, kai visi išeina iš pirties atsivėsinti. Jeigu pirtis naudojama intensyviu režimu, tai yra pirtyje visuomet būna besikaitinančių, tada termoso tipo krosnelės galingumas turi būti parenkamas toks pats kaip tiesioginio kaitinimo krosnelės.
Nauja kryptis pirties krosnelių gamyboje – muilo akmens naudojimas. Būdamas sąlyginai minkštas ir lengvai apdirbamas, neturintis savyje jokių kenksmingų medžiagų, muilo akmuo nuo seno naudojamas židinių, indų gamybai. Sumontuotas šalia akmenų konteinerio su šildymo elementais, arba ir uždengiantis jį, pirtyje jis palaiko puikų temperatūrinį režimą, stabilizuoja drėgmę, pasižymi nepriekaištingu dizainu, puikiai dera prie bet kokio medžio.
Seidankivi – akmenų krūva su mikroprocesoriniu valdymo pultu. Tai 400 kg šilto muilo akmens, pasižyminčio dideliu šiluminiu imlumu ir laidumu, bei atsparumu aukštoms temperatūroms ir 70kg specialių pirties akmenų konteineris. Cava krosnelė su muilo akmeniu mežesnėms pirtims.
Tiek mūsų, tiek kitų tautų dūminės pirties krosnys būdavo daromos iš tų akmenų, kuriuos pavykdavo rasti. Šiuolaikinės pirties akmenys kasami dvejose Suomijos kasyklose, kur į žemės paviršių išeina aukštų temperatūrų paveikta uoliena vadinama Vulkanitu. Šie akmenys neturi mikro porų, iš jų kaitinant neišsiskiria jokių medžiagų, jie gerai sukaupia ir atiduoda šilumą, pirtyje ilgai nesutrupa. Elektriniuose pečiuose akmenis reikėtų keisti po 300 darbo valandų, arba perrinkti ir vėliau perrinkinėti kas 150 darbo valandų. Naudojantis pirtimi 1-2 kartus per savaitę, akmenis perrinkti pirmą kartą reikėtų po 1 metų, o vėliau perrinkinėti kas pusmetį.
DĖMESIO: Jeigu matosi, kad akmenų krosnelėje sumažėjo, kad jie sukrito, tai reiškia, kad juos nedelsiant reikia perrinkti arba pakeisti.
Yra žmonių norinčių turėti labai drėgną pirtį. Tam naudojama speciali įranga susidedanti iš paprastos orą šildančios krosnelės su mažu kiekiu akmenų, garo generatoriaus ir valdymo pulto. Tai šiuolaikinio, palyginus naujo, tipo relaksacinė pirtis, drėgnu rėžimu veikianti tik iki 650C (pvz. Misty). Šio tipo pirtyje krosnelė kuria drėgną tropikų klimatą, ir yra kažkas tarpinio tarp turkiškos, bei rusiškos pirčių.
Mes garantuojame, kad tokios pirties klimatą pasitreniravus galima sukurti pirtyje su gera krosnele, turinčia didelį akmenų kiekį ir doudančia daug garo, tačiau išgauti gerą garą iš orą šildančios krosnelės neišeina. Šio tipo krosnelių panaudojimą laikome tikslingu tik visuomeninėse pirtyse, kur reikia sukurti klimatą priimtiną daugumai lankytojų. Rimtų pirtininkų tokiose pirtyse nerasite.